Blog

BBC anketinde Z kuşağı

BBC anketinde Z kuşağı

BBC Anketinde Z Kuşağı: “Yanlış Anlaşılıyoruz”

Bu aralar Z kuşağı radarımda. Çünkü bir önceki yazımda belirttiğim gibi, şirkete Z kuşağı stajyerler gelip gittikçe daha çok gözlemleme ve araştırma isteği uyanıyor içimde. İnternette 2017 yılına ait şöyle bir yazı buldum ve hoşuma gitti; sizlerle de paylaşmak isterim:

Not: Yaptığım çoğu araştırmada Z kuşağı için doğum yılı 2000 ve sonrası şeklinde bir ifade kullanılıyor ancak bu yazıda 1990’ların ortasından 2000’lerin ortası arasında doğan kişiler Z kuşağı olarak tanımlanıyor.

[…]

Dijital Yerliler: Z Kuşağı

Dijital Yerliler: Z Kuşağı

Son dönemlerin en popüler konularından biri “Kuşaklar”. Birçok kaynakta kuşakları tanımlayan belli başlı özellikler var. Ancak biliyoruz ki dünya üzerinde herkes tek, herkes birbirinden farklı, herkes özel; tek bir kalıba uydurmak zor. Kendimden biliyorum; ben de kâğıt üzerinde bir Y kuşağı olsam da, koşullara göre bazen X bazense Z kuşağı özellikleri gösteriyorum. Ama bu yazıda konu, profesyonel yaşam olunca, biraz genellemek ve ona göre aksiyon planı çıkartmak daha doğru. İş yeri huzuru ve verimliliği için, başkalarını kendimize ait yargılarla değil o dönemin gerçekleriyle değerlendirmeliyiz ki herkes mutlu ve sağlıklı bir ortamda çalışabilsin.

[…]

Y kuşağından mülakat tecrübeleri

Y kuşağından mülakat tecrübeleri

Türkiye. Her gün binlerce şiddet ve ölüm haberi aldığımız; okula gönderilmeyen, çocuk yaşta evlendirilen bir sürü gence şahit olduğumuz bir coğrafya. Aklıma son günlerde şu soru geliyor: Sizce gençlerini, çocuklarını seven bir ülkede mi yaşıyoruz? Peki, bu ülkede yaşayan bizler, Y kuşağı olarak, iş yaşamında anlaşılmayı, değer görmeyi beklemeli miyiz? Cevap hayır gibi görünse de, aksini bekliyoruz; çünkü ülkemizi içinde bulunduğu çıkmazdan ancak ve ancak gençler kurtaracak, yani bizler, geleceğin umut ışıkları olacağız.

[…]

Bir “Y”nin gözünden: Why?

Bir “Y”nin gözünden: Why?

Bugüne kadar kuşaklara dair muhtemelen bir çok yerde bilgiler okumuş ya da dinlemişsiniz. Muhtemelen de etrafınızda bir çok kuşaktan insanlar vardır. Fazla bilgi sahibi olmayanlar için de maalesef burada anlatmayacağım, onun için lütfen bkz: Google!

[…]

Yeni nesil mentorluk.

© Wentor. Tüm Hakları Saklıdır. 2018